Upper School Academic Department Certificates 2015-16

Congratulations to the following students for outstanding achievement in their respective classes and subjects during the 2015-16 school year:

Flight
Ground School: Lillian Walker ‘17

Theatre
Technical Theatre Award: Christian Lesko ‘19
Theatre Journey Award: Oluwateniola Oduntan ‘16
Theatre Leadership Award: Jingwen Gong ‘16

Art
3-D Art: DiKun Yu ‘16
2-D Art: Mingyang Chen ‘16

Social Studies
World History: Austin Fridenberg ‘18
Honors World History: Taeho Joung ‘18
U.S. History: Lillian Walker ‘17 and Lucas Costa ‘17
AP U.S. History: Dongeun Go ‘17
U.S. Government: Meghan Melberg ‘16
AP U.S. Government: Sean McKnight ‘16
AP Art History: Ashley Grossman ‘16
20th Century Warfare: Elias Lisle ‘16 and Corban Ruch ‘17
Bible Class: Oluwatobi Ogunniyi ‘18
Criminology: Kelechukwu Emeruwa ‘16
Sociology: Michelle Sam-Epelle ‘16
AP Psycology: Zainab Salami ‘17

Science
Biology: Gabriel Dubin ‘18
Honors Biology: Taeho Joung ‘18
AP Biology: Meghan Melberg ‘16
Marine Biology: Corban Ruch ‘17 
Chemistry: Yifei Peng ‘17
AP Chemistry: Dongeun Go ‘17
Biochemistry: Danuta Lesko ‘16
Physics: ZiYun Wang ‘16
AP Physics: Xiangwen Guo ‘17
Investigative Lab Science: Christian Lesko ‘19
Astronomy: Johnny Wong ‘16

Mathematics
Computer Literacy: Danuta Lesko ‘16
Programming/Engineering: Jeffrey Dinackus ‘17
Algebra I: Benjamin Kopjanski ‘20
Geometry: Anastacia Chineme ‘18
Honors Geometry: Nathan Stewart ‘19
Algebra II/Trigonomotry: Taeho Joung ‘18
Honors Algebra II/Trigonomotry: Kaibing Yang ‘18
Transition to College Math and Statidtics: Danuta Lesko ‘16
Statistics: Meghan Melberg ‘16
Pre-calculus: Ziyin Chen ‘18
Honors Pre-calculus: Dongeun Go ‘17
AP Calculus: Xiangwen Guo ‘17

English
Top Researcher: Kota Ikemoto ‘19
English 9: Christian Lesko ‘19
Honors English 9: Noelle Kramer ‘19
English 10: Taeho Joung ‘18
Honors English 10: Ryan Latham ‘18
American Literature: Zainab Salami ‘17
AP English 11: Lucas Costa ‘17
Honors The Arts in Society: Jeffrey Dinackus ‘17
British Literature: Meghan Melberg ‘16
Honors Utopia/Dystopia: Danuta Lesko ‘16
AP English 12: Eva Bodgewic ‘16

Language Certificates
ESL III: Xinyang Song ‘19
Mainstream English: Temuunkhuslen Batbayar ‘17
Spanish I: Benjamin Kopjanski ‘20
Spanish II: Kota Ikemoto ‘19
Spanish Honors III: Ryan Latham ‘18
AP Spanish IV: Dongeun Go ‘17
AP Spanish V: Lucia Siles-Suaznabar ‘16
French I: Khalila Karefa-Kargbo ‘19
French II: Parker Overstreet ‘17
French III: Onimitein Georgewill ‘17
French IV: Gery You-Ghosal ‘17
German I: Christian Lesko ‘19
German II: Cyrus Lesko ‘18
German III: Danuta Lesko ‘16
AP German IV: Ashley Grossman ‘16
German National Honor Society Award: Jake Branham ‘16

Foreign Language National Exam Awards

German, Gold Standard
Jacob Karen ‘19
Noelle Kramer ‘19
Christian Lesko ‘19
Cyrus Lesko ‘18
Danuta Lesko ‘16
Gillian Rydholm ‘18

German, Silver Standard
Taeho Joung ‘18
Lillian Walker ‘17
Kaibing Yang ‘18

German, Bronze Standard
Katia Berger ‘18
Jake Branham ‘16
Jang Hoon Lee ‘17
Princess Uzoma ‘20

German, Honorable Mention
Katherine Babineau ‘20
Thomas Brewer ‘16
Jonathan Bunker ‘20
Ho Tin Cheng ‘18
David Daughtridge ‘18
Nealon Davis ‘17
Ziyang Deng ‘20
Gabriel Dubin ‘18
Robert Farmer ‘19
Dylan Glascock ‘18
Ashley Grossman ‘16
Michael Grossman ‘18
Xiangwen Guo ‘17
Emmett Heeg ‘18
Josiah Herring ‘20
Samuel Hess ‘19
XinYu Hou ‘16
Bernard Kasozi ‘20
Evan Kelly ‘17
Albert Lee ‘16
Elias Lisle ‘16
Hanyu Liu ‘18
Yupei Mai ‘17
Brendan Martyn ‘16
Kimberly Pitts ‘18
Mikayla Reifert ‘17
James Schaal ‘18
Andrew Sullivan ‘20
Cameron Trexler ‘16
Sarah Vaughan ‘18
Minh Vu ‘16
Alan Williams ‘20

Spanish, Gold Standard
Lucas Costa ‘17

Spanish, Silver Standard
Ferner Bran ‘17
Ben Kopjanski ‘20

Spanish, Bronze Standard
Fillipo Bandera ‘18
Anastacia Chineme ‘18
Ryan Latham ‘18

Spanish, Honorable Mention
Mirvalino Baba ‘16
Rosaria Baba ‘16
Lawrence Carvana ‘20
Hannah Eltringham ‘19
Kota Ikemoto ‘19
Diego Leiva ‘20
Olivia Nganga ‘17
Lucia Siles-Suaznabar ‘16
Gery You-Ghosal ‘17

French, Gold Standard
Quang Dinh ‘16
Ethiene Mbakassy ‘16
Gery You-Ghosal ‘17

French, Bronze Standard
Khalila Karefa-Kargbo ‘19
Cyrus Lesko ‘18

French, Honorable Mention
Darcio Dias ‘16 
Onimitein Georgewill ‘17
Habib Issa ‘18
Christopher Khalil ‘18
Nkeng Morfaw ‘17
Citlaly Sosa ‘20
Nathan Stewart ‘19 

Citizenship Awards

Community Service Awards
Jingwen Gong ‘16
Cyrus Lesko ‘18

Residential Life Awards
Danuta Lesko ‘16
Benjamin Hester ‘16

American Citizenship Awards
Jiatian Chen ‘17
Naran Enknbold ‘18
Jacob Karen ‘19
Carolyn Laourdakis ‘19
Danuta Lesko ‘16
Oluwateniola Oduntan ‘16
Gillian Rydholm ‘18
Zainab Salami ‘17

Virginia Mathematics League Certificates
Tamunoemi Georgewill ‘16
Sang Yoon Lee ‘18
Johnny Wong ‘16
William Wong ‘16

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn